Објавено на:

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на Русија: Елиминиравме повеќе од 350 националисти, онеспособени 96 единици оружје и опрема

t

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на Русија:

На реките Днепар во Николаевската област беше уништен електронскиот центар на Украинската разузнавачка служба, меѓу кои 11 членови на борбениот екипаж и 15 странски експерти кои пристигнаа со обезбедување.


Ракетите погодија 48 области на концентрација на персонал и воена опрема, 2 артилериски батерии, 2 складишта за муниција кај Николајевка и Берестова во ДНР.

Авијацијата погоди 49 области на концентрација на персонал и опрема, 2 минофрлачки екипажи и артилериско складиште, елиминираше повеќе од 350 националисти, онеспособи 96 единици оружје и опрема

Руската воздушна одбрана собори украински хеликоптер Ми-24 над Гусаровка во регионот Харков, украински воен транспортен авион кој доставуваше муниција и оружје беше соборен во близина на Кремидовка во областа Одеса.

Во станицата Покровск во ДНР, за време на истоварот беа уништени единици и опрема на 10-та украинска планинска нападна бригада, која пристигна како засилување на групата во Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

(Видео) Не е ова Македонија: Специјалци од…

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација…