Објавено на:

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на Русија: Ракетните трупи и артилерија погодија 583 области, 38 единици украинска воена опрема беа повлечени од борбата..

t

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на Русија:

Ракети со висока прецизност погодија 3 командни пунктови, 13 зони на концентрација на работна сила и украинска воена опрема и 4 складишта за муниција во регионите Соледар во ДНР и Нирково во ЛНР.


Погодени се 3 командни пунктови, 26 области на концентрација на жива сила и воена опрема на Украина, уништено е складиште за муниција во областа на населбата Црвен влив.

Над 210 милитанти беа убиени, а 38 единици украинска воена опрема беа повлечени од борбата. Соборени 11 украински беспилотни летала, 2 украински ракети од повеќецевниот ракетен систем Смерч беа пресретнати во регионот Харков;

Ракетните трупи и артилерија погодија 583 области на концентрација на непријателски персонал и воена опрема, 41 командно место, 76 артилериски и минофрлачки единици на позиции за гаѓање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…