Објавено на:

Уште еден испад на Милановиќ: Новинарите ме следат како кожна инфекција, како чешање

t

Хрватското здружение на новинари (ХНД) го повика хрватскиот претседател Зоран Милановиќ да престане да ја навредува новинарската професија, оценувајќи дека изјавите на претседателот за новинарите и медиумите се несоодветни и се за осуда.

Реагирајќи на изјавата на Милановиќ дека не ги следи медиумите, ХНД посочува дека оценките на шефот на државата за медиумите се навредливи за сите претставници на медиумите.-Јас не ги следам, тие ме следат. Ме следат како чешање, како инфекција на кожата. Некои работи едноставно не можам, а да не ги видам. Тоа е ужасно лошо. Тоа е целосно запоставена професија, ја цитира агенцијата Хина, изјавата на Милановиќ која ја поттикна реакцијата на ХНД.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ