Објавено на:

Уште ова ни требаше: Можен е глобален недостиг на нафта, предупредува Саудиска Арабија

t

Глобалниот пазар на нафта е тесен, смета шефот на „Сауди Арамко“, најголемиот светски производител на нафта.

И тоа не навестува добро за светот кој сè уште многу се потпира на фосилните горива.

„Денес има резервен капацитет кој е исклучително мал. „Ако Кина се отвори и нејзината економија почне да се подобрува или воздухопловната индустрија почне да бара повеќе авионско гориво, ќе го доведете во опасност резервниот капацитет“, рече извршниот директор на „Сауди Арамко“, Амин Насер на конференција во Лондон.

Тој предупредува дека цената на нафтата може повторно брзо да се зголеми.

„Кога го уништувате резервниот капацитет, светот треба да биде загрижен. Нема да има простор за решение за никаков застој – каков било прекин, каков било непредвиден настан насекаде во светот“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…