Објавено на:

Уште ова треба: Американски воен брод истрела предупредувачка ракета над ирански брод

t

Воен брод на американската морнарица истрела предупредувачка ракета за да го пренасочи глисерот на Иранската револуционерна гарда, кој се движеше право кон него, соопштија денеска официјални лица по повод настаните во Ормускиот проток.

Според соопштението на морнарицата, патролен брод од класата Циклон „USH Orphan” и брз транспортен брод „Spearhead” „USNS CHoctaw County” се сретнале во понеделникот со три ирански бродови додека влегувале во Персискиот залив преку Ормускиот теснец.


Морнарицата соопшти дека ова е втор таканаречен „небезбеден и непрофесионален” инцидент со Иран во последните месеци.

Вчерашниот инцидент со иранската револуционерна гарда и американската морнарица се случи во време кога и натаму се присутни тензиите поради застојот на преговорите за обновување на иранскиот нуклеарен договор со светските сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи откри: Ова е најкритичен и неприфатлив…

Вметнувањето на протоколот во преговарачката рамка го…

Србија ќе има најмодерна заштита од град…

Природните непогоди, од почетокот на пролетта, многупати…

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…

Путин им се обрати на матурантите: Поставете…

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин им…