Објавено на:

Уште ова треба: Американски воен брод истрела предупредувачка ракета над ирански брод

t

Воен брод на американската морнарица истрела предупредувачка ракета за да го пренасочи глисерот на Иранската револуционерна гарда, кој се движеше право кон него, соопштија денеска официјални лица по повод настаните во Ормускиот проток.

Според соопштението на морнарицата, патролен брод од класата Циклон „USH Orphan” и брз транспортен брод „Spearhead” „USNS CHoctaw County” се сретнале во понеделникот со три ирански бродови додека влегувале во Персискиот залив преку Ормускиот теснец.

Морнарицата соопшти дека ова е втор таканаречен „небезбеден и непрофесионален” инцидент со Иран во последните месеци.

Вчерашниот инцидент со иранската револуционерна гарда и американската морнарица се случи во време кога и натаму се присутни тензиите поради застојот на преговорите за обновување на иранскиот нуклеарен договор со светските сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се најавува невреме со поројни врнежи, еве…

Од денес попладне до недела, под влијание…

Арсовска: На Меѓународниот ден на младите за…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска…

АХВ: Епидемично ширење на Африканската свинска чума

Африканската свинска чума се шири со епидемична…

(Видео) Вистински пекол: Украинците објавија снимка како…

Нова снимка открива како руската армија со…

Жан Митрев повикан во обвинителство да даде…

Инфомакс дознава од Основното јавно обвинитество -…