Уште тоа фалеше: Високо заразен птичји грип откриен на фарма во Холандија

t

Холандските власти открија присуство на многу заразен сој на птичјиот грип на една живинарска фарма во северниот дел на земјата.

Како резултат на заразата, околу 170.000 кокошки ќе бидат уништени за да се спречи натамошното ширење на инфекцијата.


„Околните фарми во провинцијата Северна Холандија ќе бидат затворени додека се вршат тестирањата за вирусот Х5Н1 и додека не се утврди дали инфекцијата се проширила“, се додава во соопштението на холандското Министерство за земјоделие.

Од избувнувањето на оваа заразна болест во 2021 година во Холандија се убиени стотици илјади кокошки, патки, мисирки и десетици диви птици.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Опасно торнадо во Холандија: Еден мртов и…

Реткото торнадо уби најмалку едно лице, а…

Руте: Шансите да се постигне решение за…

Холандскиот премиер Марк Руте пред почетокот на…

(Видео) Холандската Влада им се извини на…

Холандската Влада им се извини на илјадници…

Ротердам ja доби првата пешачка патека на…

Жителите на една од најгусто населените земји…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…