Објавено на:

УШТЕ 70.000 ЧЕЧЕНСКИ БОРЦИ се подготвени да се приклучат – вели лидерот на Чеченија, Кадиров

t

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека уште 70.000 чеченски борци се подготвени да се приклучат на групата од 10.000 луѓе кои моментално се ангажирани во зоната за специјални воени операции.

„Десет илјади чеченски борци веќе се вклучени во оваа благородна кауза. Доколку е потребно, уште седумдесет илјади се подготвени да им се придружат“, напиша Кадиров на својот канал „Телеграм“. Тој додаде дека Чеченците се подготвени да ја бранат својата татковина.

„Срдечно ги поздравив овие достојни синови на чеченскиот народ, кои во секој момент се подготвени да ја одбранат својата татковина и да ја извршат секоја наредба на нашиот истакнат лидер“, додаде Кадиров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Му ги кинеле гаќите, тетратките и учебниците…

Ученик во деветто одделение во основното училиште…

Настава на македонски јазик, враќање на македонските…

Центарот за македонски јазик во Грција денеска…

Маричиќ: ЕУ работи на забрзана интеграција на…

Ниту една слабост нема да остане незабележана…

(Видео) Костов до Билјана Ивановска: За три…

Сотир Костов во денешната епизода на Тешки…

Пентагон: Кина најверојатно ќе складира 1.500 нуклеарни…

Кина најверојатно ќе има залихи од 1.500…