Објавено на:

Уaпceни над 4000 демонстранти, власта во Казахстан ја поврати koнтролата врз институциите во земјата

t

Казахстанските власти ја вратија контролата врз сите државни институции во земјата, а полицијата го обезбедува јавниот мир.
Според Спутник во Казахстан сите служби се оперативни, вклучително и полициската служба.
Претходно, Министерството за внатрешни работи на Казахстан соопшти дека се уапсени околу 4.000 терористи и дека на сите им се заканува доживотен затвор.
Повеќето од уапсените се во Алма-Ата.

Се додава дека се планира утре повторно да биде пуштен во употреба аеродромот во овој најголем град во Казахстан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Колку сиромашните осиромашуваат, толку богатите се богатат:…

Секој десетти човек во светот е гладен,…

Украински амбасадор се извини за изјавата дека…

Украинскиот амбасадор во Казахстан и се извини…

Казахстанскиот претседател контра Путин: Не ги признаваме…

Претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев, рече дека…

Милиони луѓе ќе останат без основни потреби,…

Дали ни доаѓа глобална рецесија? Расте стравот…

Азија за прв пат ја надмина Европа…

Азија за прв пат ја надмина Европа…