Објавено на:

Фајненшел Тајмс: Путин повеќе не е заинтересиран за преговори

t

Рускиот претседател Владимир Путин повеќе не е заинтересиран за дипломатско решение за решавање на конфликтот и наместо тоа сака да окупира што е можно повеќе украинска територија, се вели во извештајот на Фајненшел Тајмс.

Три лица информирани за разговорите со рускиот претседател минатиот месец изјавија дека Путин сериозно размислува за мировен договор со Украина.

Сепак, тие велат дека тој сега не може да види никакво решение преку дипломатски разговори и веруваат дека тие се во ќорсокак.

Неговиот пристап беше зајакнат по потонувањето на рускиот воен брод „Москва“, за што Украина ја презеде одговорноста.

„Путин е против потпишување било што… По потонувањето на „Москва“, тој не изгледа како победник, тоа е понижување за него“, изјави извор за ФТ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ќерката на еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ…

Пишува Мери Горгиевска (Посветено на осумте индивидуи…

(Фото) Македонската фудбалска репрезентација со нови дресови…

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер…

АЗЕРБЕЈЏАН И ЕРМЕНИЈА ПРЕД НОВА ВОЈНА: Баку…

Тензиите меѓу Азербејџан и Ерменија за спорниот…

Си го покани Путин да ја посети…

Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој е во…

Краделе од модуларната болница: Фатени двајца крадци…

По преземени мерки и активности, полициски службеници…