Објавено на:

„Фајненшл Тајмс“: Западот загрижен поради сè поблискиот однос меѓу Русија и Турција

t

Западните влади се вознемирени поради продлабочувањето на економските врски меѓу Турција и Русија, предупредувајќи на зголемениот ризик Турција да биде погодена од серија казни доколку и помогне на Русија да ги заобиколи сегашните санкции, објави Фајненшл тајмс.

Во петокот, рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Таип Ердоган се согласија да ја зајакнат соработката во транспортот, земјоделството, финансиите и градежната индустрија.Шест западни претставници изјавија за ФТ дека се загрижени за овој договор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ограничен е влезот на возила во регионот…

Според официјалната мрежа на локалната власт на…

Ковачевски најави забрана за набавка на морски…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на вонредната прес…

Јакимовски за референдумската иницијатива на Левица: Доста…

Лидерот на ГОРМ, Стевчо Јакимовски смета дека…

Ковачевски најави субвенции на сметките за струја

Темата на вечерашната вонредна прес-конференција е енергетската…