Објавено на:

Фајненшл Тајмс: Кинеските независни рафинерии купуваат руска нафта по ниски цени

t

Независните кинески рафинерии дискретно купуваат руска нафта по намалени цени, додека западните земји го прекинуваат купувањето и го зголемуваат бројот на ембарга за увоз поради инвазијата на Украина.

Во извештајот на Фајненшл тајмс се наведува дека независните рафинерии со седиште во источна Кина јавно не ги објавуваат договорите што ги склучуваат со руските добавувачи на нафта за да се избегнат американските санкции.

Трговските компании главно одбиваа да потпишат нови договори за набавка поради страв од санкции. Кинеските државни компании за тргување со стоки сега им даваат на рафинериите дел од профитот за да купат руска сурова нафта. На овој начин, некои увозници ги заобиколија традиционалните рути за пристап до евтина руска нафта. Брокери и оператори увезуваат по два милиони барели сурова нафта секој ден.

Логистичката и монетарна загриженост на Кина е поттикната од санкциите воведени кон Русија, бидејќи постои опасност тие да влијаат и на кинеските рафинерии, кои тесно соработуваат со руските добавувачи на заеднички проекти.

Од почетокот на овој месец Кина купува 86.000 барели сурова нафта дневно повеќе од претходниот годишен просек.

– Природно е да се претпостави дека Кина ќе купи повеќе руска сурова нафта, но последиците од санкциите врз Русија се многу потешки за Кина отколку, да речеме, за Индија, рече Џејн Си, висок аналитичар во Кплер.

Кинеската економија е најмногу погодена од американските санкции против Русија кои се однесуваат на држави и поединци кои тргуваат со руски производи или преработуваат суровини со потекло од санкционираната земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…