Објавено на:

Федералната служба за безбедност на Русија привела поранешен член на обезбедувањето на Путин?

t

Истражувачкиот новинар Христо Грозев објави дека ФСБ го привела заменик-директорот на Росгард Роман Гаврилов. Тој го објави ова на својата страница на Твитер, повикувајќи се на независни извори.

„Три независни извори велат дека заменик-шефот на Росгард (единица на руската Внатрешна армија која претрпе огромни загуби во Украина), генерал Роман Гаврилов, бил приведен од ФСБ. Гаврилов претходно работел и во Федералната служба за безбедност, во обезбедувањето на Путин “, напиша Грозев.

Причините за притворот не се познати. Некои извори велат дека тоа се должи на „протекување на воени информации поради кои загинале луѓе“, а други двајца велат дека тоа било поради „расипничко користење гориво“.

„Иако е тешко да се погоди до што доведе чистката / реконструкцијата на врвот на безбедносните сили, едно е јасно: нема сомнеж дека Путин ја препознава длабочината на оваа операција. Толку е лошо што ги менува коњите на преминот – одлично не-не за време на војната“, рече тој.

Ќе потсетиме, на 11 март новинарот Андреј Солдатов изјави за репресии на петтата служба на ФСБ , ангажирана во странско разузнавање, а Украина е нејзина зона на одговорност. Според новинарот, шефот на структурата Сергеј Беседа и неговиот заменик Болух од Одделот за оперативни информации се во домашен притвор, објавија украинските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…