Објавено на:

Фенгхе: Кина не може да се “скроти”, ќе се бориме со сите непријатели!

t

Кинеската Народноослободителна армија не се плаши од своите непријатели и е подготвена да се бори за суверенитетот на земјата поради обидите на САД да го дестабилизираат азиско-пацифичкиот регион, изјави денеска кинескиот министер за одбрана Веи Фенгхе.

Како што рече, Кина не може да се „скроти“, не се плаши од злите сили и е решена да се бори со секој непријател.

Претходно ситуацијата меѓу Кина и Тајван беше на раб на ескалација кога Ненси Пелоси и покрај сите предупредувања го посети Тајван.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…

Ковачевски им порача на Македонците во САД…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски синоќа се…

“Да знаат со што си имаат работа”:…

Русија ќе му ја покаже на американскиот…

Да беше во Македонија ќе го уанпредеа:…

Поранешниот кинески министер за правда Фу Женгхуа…