Објавено на:

Ферер: Ако Надал победи на Австралија Опен ќе биде најдобар тенисер во историјата, само Ѓоковиќ може да го престигне

t

Познатиот поранешен шпански тенисер Давид Ферер изјави дека неговиот сонародник Рафаел Надал ќе биде најдобриот тенисер на сите времиња (GOAT) доколку победи на Австралија Опен.

Надал во недела од 9.30 часот во финалето на Австралија опен (во живо со Спутник) ќе се сретне со Данил Медведев, каде ќе се обиде да ја освои втората титула во Мелбурн, а 21-ва на Грен слем во кариерата.

„Бикот од Мајорка“ на тој начин може да им побегне на Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, кои во моментов заедно со него имаат 20 Грен слем трофеи.
„Што се однесува до мене, доколку Рафа победи утре, дебатата е завршена. „Од тој момент, Надал ќе биде најголемиот во историјата, освен ако Ѓоковиќ не го стигне“, изјави Ферер за SER.

Еднаш третиот тенисер на планетата ја објасни својата позиција.

„Во тенисот се е до победите, најважните титули, а бидејќи тој (во тој случај) ќе има најмногу, нормално е да биде најдобар во историјата“, додаде поранешниот финалист на Ролан Гарос.

Да потсетиме, Ѓоковиќ беше спречен да се натпреварува на Австралија опен по одлуката на австралиските политичари да го депортираат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…

Медведев: Зеленски ги измеша лончињата и си…

Украинскиот претседател Зеленски тврди дека постои „дезинформациски…

Ѓоковиќ: Едвај се спасив – ме давеше…

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се…

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето на Мастерсот во…

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ вечерва го…

Медведев: „Старата баба“ ЕУ не фигурира на…

Медведев за ЕУ изјави дека не може…