Фестим Халили на местото на Коста Петров во Фондот за иновации

t

По оставката на Коста Петров од директорската позиција во Фондот за иновации и технолошки развој, Владата на денешната седница назначи нов в.д. директор. За прв човек на Фондот е именуван Фестим Халили, кој претходно беше директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура и на Националната радиодифузија. Краток период за време на политичката криза во 2016, Халили како кадар на ДУИ беше избран и за вицепремиер задолжен за европски прашања.

Претходниот директор Петров повлекувањето го најави на 23 декември, а на чело на Фондот беше околу 14 месеци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата повикува на ДЕЈТОНИЗАЦИЈА на Македонија, ќе…

Двојазичните униформи се спротивни на амандманот пет…

Пропаѓањето на американски банки нема да влијае…

Само 6,6 отсто од вкупните обврските на…

(Видео) Израелски историчар од Скопје: Сра*е е…

Несомнено е дека за депортацијата на македонските…

Слаб земјотрес во југоисточниот дел на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје…

Тажно: Најмладиот пациент кој оди на дијализа…

Најмладиот пациент во Македонија што оди на…