Фејсбук ќе плати казна од 746 милиони евра

t

Фејсбук ќе биде казнет со повеќе од 746 милиони евра и ќе биде наредено да го суспендира преносот на податоци во САД, бидејќи Комисијата за заштита на податоци на Ирска се подготвува да ја казни социјалната мрежа поради ракување со кориснички информации.

Казната, за која прв извести „Блумберг“, треба да биде потврдена утре и ќе стане рекорд за прекршување на општата регулатива за заштита на податоците на ЕУ, надминувајќи ги 746 милиони евра кои Луксембург ги зел од „Амазон“ во 2021 година, пишува британскиот весник „Гардијан“.

Ирската Комисија за заштита на податоците, која е водечки регулатор за приватност на Фејсбук и неговиот сопственик „Мета“ ширум ЕУ, исто така се очекува да го паузира преносот на податоците на европските корисници на Фејсбук во САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тужба против Фејсбук и Инстаграм поради „овозможување“…

Платформите на Марк Цукерберг се „почва за…

Маж од Делчево доби кривична пријава за…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе…

Кривична од „Меѓаши“ за вевчанецот кој на…

МВР информира дека денеска во ОВР Струга…

Пензионерка доби кривична пријава поради коментар на…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.С.(67)…

Фејсбук ќе плати казна од 746 милиони…

Фејсбук ќе биде казнет со повеќе од…