Објавено на:

Филмска престрелка во Бугарија: Двајца се мртви, шестмина повредени

t

Две лица загинаа од прострелни рани при пукање и масовна тепачка меѓу две семејства во областа „Шести“ во Нова Загора, јави БТА повикувајќи се на прес-центарот на регионалната полиција во Сливен. Повредени се уште седум лица, од кои четири се хоспитализирани.

На местото на настанот веднаш биле испратени полициски екипи. Како резултат на брзите дејствија на полициски службеници од Регионалната дирекција на МВР во Сливен и од секторот „Специјални тактички дејствија“ при ОДМВР-Стара Загора, конфликтот бил прекинат. Не смеело да премине во самоповредување, да ескалира и да доведе до се потешки последици, тврдат од МВР.

Полицијата успеала да извади и уапси тројца мажи кои се забарикадирале во приватен имот во населбата. Според првичните податоци, од несреќата две лица загинале, три други се во болница со различни повреди. При увидот одземена е ловечка пушка. Работата на случајот продолжува. Поведена е претистражна постапка.

Надзорниот обвинител од Окружното обвинителство – Сливен Руси Русев рече дека безбедноста во соседството е веќе обезбедена, додава телеграфската агенција.

Според него, констатирано е дека жртвите починале од огнено оружје. Од истото оружје биле повредени и ранетите кои се хоспитализирани, а еден од нив е во посериозна состојба. Според првичните податоци било пукано од ловечко оружје со пелети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Минималната плата во Бугарија се зголемува на…

И семејствата со деца од второ, трето…

Да негираш очигледен фашизам е фашизам! Да…

Бугарските историчари заклучиле дека владеењето од 1934-44…

Бегаат од вистината како ѓавол од темјан…

Бугарската историска наука одамна, пред повеќе од…

Котлар: Она што ни го кажуваат членовите…

Историските вистини не се потребни во политичката…

Милотинова: Белград и Москва немаат интерес Македонија…

Ниту Белград ниту Москва немаат интерес Бугарија…