Филмски грабеж во Холандија: Срби го украле најреткиот дијамант на светот!

t

Холандските истражители интензивно трагаат по петмина маскирани осомничени, кои извршиле на саемот за уметност и антиквитети „TEFAF“, извршиле вооружен грабеж и украле посебен жолт дијамант, а сите сомнежи паѓаат на криминалната група „Пинк Пантери“ од Балканот, пренесува „RTLnieuws“.

Вооружениот грабеж се случил во раните утрински часови на 29 јуни на добро посетениот саем за уметност во Мастрихт.

Во грабежот нема повредени, но украден е накит, жолт дијамант, единствен од ваков вид во светот. Бараме најмалку петмина бегалци и има блиска соработка со белгиската и германската полиција – соопшти локалната полиција.

Оттаму даваат детален опис на овој грабеж и соопштуваат дека по делото уапсиле две сомнителни лица, но по информативен разговор тие биле пуштени на слобода.

Овој грабеж ја крена цела Холандија на нозе и сите се прашуваат дали крадците на дијаманти се Срби.

Се сомнева дека станува збор за „Пинк Пантери“ од Балканот и дека најверојатно се Срби, бидејќи се повеќе од познати членови на оваа озлогласена банда – пишуваат холандските медиуми.

Инспекторите објавија нови фотографии и видео од грабежот. На фотографиите јасно се гледаат лицата на разбојниците, нивното бегство, како и сликата на можен петти член на бандата.

Непознат маж, инаку, петтоосомничениот, им купил билет на четворицата разбојници за да можат да влезат на саемот. Полицијата се сомнева дека очилата што ги носеле разбојниците се дел од нивното маскирање – наведуваат холандските медиуми.

Исто така, на снимките се слуша како некој гласно извикува „Стоп“ како и „Остани таму“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Урнебесно: Холандскиот премиер му се извини на…

Премиерот на Холандија му одговори на американскиот…

Види чудо, Курти експресно го најде “својот…

Пратеникот на Собранието на Србија од Косово,…

Холандија ќе ги обучува бугарските пилоти да…

Холандија изрази подготвеност да ги обучи бугарските…

(Видео) Отпорот продолжува: Вработените Срби на граничните…

На административниот премин Јариње денеска до Царинската…

Двајца Срби уапсени во Македонија! Ова се…

Полициски службеници од Полициската станица за граничен…