Финалето во ЛШ нема да се игра во Санкт Петербург

t

Европската фудбалска унија (УЕФА) го премести финалето на овогодинешната Лига на шампиони од Санкт Петербург во Париз, поради конфликтот меѓу Русија и Украина. УЕФА потврди дека од безбедносни причини е донесена ваквата одлука и дека финалистите во ЛШ ќе играат на „Стад де Франс“ во Сен Дени.

Европската куќа на фудбалот ваквата одлука ја донесе на итниот состанок одржан во петокот, поради ситуацијата во Украина.


Финалето ќе се игра на 28 мај 2022 година, а Франција имаше предност пред Англија и Лондон, бидејќи во опција беше и легендарниот „Вембли“.

– УЕФА сака да изрази благодарност до претседателот на Франција, Емануел Макрон, за неговата лична поддршка и посветеност Франција да го организира најпрестижниот натпревар на европскиот клупски фудбал – се вели во краткото соопштение.

Исто така донесена е одлука дека руските и украински клубови и репрезентации на меѓународната сцена своите домашни мечеви мора да ги играат на неутрален терен.

– Руските и украинските клубови и репрезентации кои се натпреваруваат во натпреварувањата на УЕФА ќе мора да ги играат своите натпревари како домаќини на неутрален терен до понатамошно известување – објави европската фудбалска куќа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД не престанува: Нови санкции за две…

САД денеска воведоа санкции за две руски…

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…

Убиени 250 “нацисти”, уништени тенкови и ракетни…

93-ти ден од специјалната операција на Руската…

Русија: Еврото и доларот се “токсични” валути

Најдобрите резервни валути во светот, американскиот долар…