Објавено на:

Финска и ги враќа запленетите слики на Русија

t

Руските слики запленети во Финска оваа недела ќе бидат вратени во Русија во текот на викендот, изјави денеска руската министерка за култура Олга Љубимова.

Финската царина во средата објави дека спречила уметничките дела, вредни 42 милиони евра, да се вратат во Русија по изложбите, а потоа со Брисел проверувале дали припаѓаат на луксузната стока што е предмет на економски санкции на Европската унија.


„Европската комисија јасно стави до знаење дека експонатите што учествуваат на европските изложби не се на списокот на санкции“, рече Љубимова.

Финската царина пресретнала три испораки на слики, статуи и антиквитети кои биле транспортирани во Русија, откако биле на изложби во Италија и Јапонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хаос во Барселона: Се судрија два воза,…

Едно лице загина, а 85 се повредени…

Села: Мислам дека ќе имаме избори во…

Вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на…

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

(Фото) Украинско Арачиново: Повредените војници од Азовстал…

Автобуси со заробени милитанти од полкот „Азов“…

Секој со своја желба: Села бара осум…

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села…