Објавено на:

Финска и Шведска влегуваат во НАТО

t

Финска и Шведска планираат да влезат во НАТО на лето, пишува лондонски Тајмс, повикувајќи се на американски извори.

Доколку се остварат овие планови, Финска ќе стане земја со најдолга (1.340 километри) заедничка граница со Русија меѓу членките на НАТО. И Финска и Шведска имаат долги брегови и бројни острови во Балтичкото Море.

Шведска не се приклучи на ниту еден воен сојуз повеќе од 200 години, а Финска строго ја почитуваше неутралноста кон СССР за време на Студената војна, но јавното мислење во двете земји нагло се префрли кон пристапување во НАТО.

И шведскиот весник Афтонбладет минатата недела напиша дека апликацијата на Шведска за членство во НАТО може да биде одобрена до средината на јуни.

Според весникот, Финска и Шведска очекуваат истовремено да влезат во НАТО и тесно да ги координираат своите акции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ ја откри целта на неговата организација

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ во моментов…

Охридските нуркачи од Центарот „Амфора“ го развиорија…

Професионална екипа од Нуркачкиот центар „Амфора“ од…

Приведени двајца насилници што нападнаа продавач кај…

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал…

КАКВИ СОВЕТИ ОЧЕКУВА ОД ФУДБАЛЕРОТ? Зеленски го…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го назначи…

ВИДЕОТО Е ЛАЖНО, СЕ ГЛЕДА ДЕКА ИМА…

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер…