Објавено на:

Финска официјално стана членка на НАТО, останува уште свечената церемонија

t

Министерот за надворешни работи на Финска, Пека Хаависто, потпиша документ за пристапување на земјата во Северноатлантската алијанса во седиштето на НАТО, пренесуваат финските и светските медиуми.

Таа забележува дека сега овој документ ќе им биде предаден на претставници на американските власти. После тоа, републиката ќе стане полноправна членка на НАТО.

Шефот на финското Министерство за надворешни работи моментот на потпишување го нарече „историски“. Според него, во исто време турските претставници му предале документи за ратификација на членството на Финска во алијансата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Официјалната церемонија за прием на Финска во НАТО ќе се одржи во вторник во седиштето на организацијата во Брисел, каде на тој ден се отвора закажаниот дводневен состанок на министрите за надворешни работи на алијансата. На него ќе присуствуваат финскиот претседател Саули Ниинисто, како и министерот за надворешни работи Пека Хаависто и министерот за одбрана Анти Кајконен. Републиката ќе стане 31-ва членка на алијансата. Финска аплицираше во НАТО заедно со Шведска во мај 2022 година, но Турција продолжува да го блокира влезот на кралството, бидејќи Стокхолм сè уште не ги исполнил сите барања на Анкара за екстрадиција на курдските бегалци обвинети за тероризам во Турција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг и Мили согласни: Мора да се…

Двајцата топ западни официјални лица рекоа дека…

(Видео) Столтенберг со шокантно признание за војната…

Генералниот секретар на НАТО, потврди дека Русија…

Столтенберг: Порано или подоцна Украина ќе биде…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави…

НАТО нема да ја нападне Русија, но…

Шефот на воениот комитет на НАТО, адмирал…

Русија го предупреди НАТО: Ќе преземеме превентивни…

Русија ќе одговори на зајакнувањето на воениот…