Објавено на:

Финска ќе го збогати НАТО со 280.000 војници и 900.000 обучени резервисти

t

Пристапувањето на Финска во НАТО ќе ја „зајакне“ безбедноста на регионот на Балтичкото Море и северна Европа, изјави министерот за надворешни работи на земјата Пека Хаависто.

Хаависто се обрати пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент денеска, само неколку минути откако беше објавена заедничката изјава на финскиот претседател и премиер со која ја објавија својата поддршка за аплицирање за членство во НАТО.

„Доколку Финска одлучи да аплицира, пристапувањето на Финска ќе ја зајакне безбедноста и стабилноста на регионот на Балтичкото Море и северна Европа“, им рече Хаависто пред пратениците на ЕУ. Истакнувајќи дека земјата сега „брзо се приближува до точката на национално носење на одлуката“, Хаависто ги изложи дополнителните придобивки од финското членство.

„Од перспектива на НАТО Финска има цврсти демократски акредитиви кои ги исполнуваат критериумите за членство во НАТО и има силна и кредибилна национална одбрана која е интероперабилна со НАТО“, рече тој. „Убедени сме дека Финска ќе донесе дополнителна вредност на НАТО. Нашата сила на одбранбените сили за време на војна е 280.000 војници, а обучената резерва е 900.000 мажи и жени“, продолжи Хаависто.

Тој, исто така, се осврна на последиците од руската инвазија на Украина, нарекувајќи го „непредвидливо“ однесувањето на Москва. Инвазијата на Украина е „напад против целиот европски безбедносен поредок“, рече Хаависто, кој ја нагласи потребата ЕУ да направи максимум за да и даде на Украина политичка, воена, економска и хуманитарна поддршка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Српски виролози: Европрајд е потенцијална епидемиолошка бомба…

Предупредување од српски виролози: Европрајд е потенцијална…

Зијан одмор: Повторно оштетени македонски возила во…

Шест македонски возила изгребени со остар предмет…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Курти: Србија е кошмар, продолжува со старите…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија…

Србија е ноќна мора за сите соседни…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија да се…