Објавено на:

Финскиот министер за надворешни е оптимист за турското вето за влез во НАТО

t

Финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто, во интервју за ТВ каналот Yle, рече дека е „оптимист“ за решавање на несогласувањата со Турција за членството во НАТО.


Претходно „Фајненшл тајмс“ напиша дека Турција го блокирала почетокот на процесот на разгледување на апликацијата за влез на Финска и Шведска во НАТО. Ердоган рече дека Анкара не може да каже „да“ за членството на Финска и Шведска во НАТО, бидејќи не може да верува во нивните гаранции за односите со претставниците на Работничката партија на Курдистан, забранети во Турција. Ако Турција се согласи, НАТО, според Ердоган, „нема да биде безбедносна организација, туку ќе стане место каде што ќе има многу претставници на терористите“. Земјите не можат да бидат прифатени во сојуз без едногласна согласност од сите нејзини членки.


„Јас сум оптимист дека проблемите ќе се решат, но тоа не е проблем“, го цитира турскиот весник Стар министерот за надворешни работи.

Русија постојано забележува дека НАТО е насочен кон конфронтација. Прес секретарот на претседателот на Руската Федерација Дмитриј Песков изјави дека натамошното проширување на алијансата нема да донесе поголема безбедност во Европа, НАТО има агресивен карактер. Истовремено, тој истакна дека влегувањето на Шведска и Финска во НАТО не го смета за егзистенцијална закана за Русија. Рускиот претседател Владимир Путин, во разговор со Ниинисто, истакна дека напуштањето на традиционалната политика на воена неутралност би било погрешно, бидејќи нема закани за безбедноста на Финска. Според него, промената на надворешната политика на земјата би можела да има негативно влијание врз руско-финските односи, кои долги години се градат во духот на добрососедството и партнерската соработка, а биле заемно корисни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од членството на Финска и Шведска…

Во сегашните услови турскиот парламент не може…

Жена ќе го наследи Столтенберг на позицијата…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг со…

Османи во Брисел на средби во НАТО…

 Министерот за надворешни работи на Македонија и…

САД контра Турција: Шведска и Финска се…

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, изјави…