Објавено на:

Финскиот претседател остро кон Путин: Погледни се во огледало, ти го предизвика ова

t

Финскиот претседател Саули Нинисто запрашан на заедничката прес-конференција со британскиот премиер Борис Џонсон за тоа дали неговата земја со евентуалниот влез во НАТО ќе ја испровоцира Русија, изјави дека Путин и Москва се виновни за сето ова и дека рускиот претседател треба „да се погледне во огледало“.

Тој потсети дека ова „не е првпат да разговараме за НАТО“.

„На крајот на минатата година Русите изјавија дека Финска и Шведска не можат да се приклучат на НАТО – тие побараа НАТО да не прима нови членки“, вели тој.

Финскиот претседател рече дека ова ја промени сликата бидејќи Русија изјавува дека Финска и Шведска немаат своја „сопствена волја“, а руската инвазија на 24 февруари исто така ја менува сликата.

„Тие се подготвени да ја нападнат својата соседна земја, па мојот одговор би бил дека „ти го предизвика ова – погледни се во огледало“, вели тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џонсон: Путин да беше жена, што очигледно…

Рускиот претседател Владимир Путин немаше да ја…

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…

(Видео) Вака не се добива војна: Руските…

Новинарот Кристофер Милер на Твитер објави видео…