Објавено на:

Финскиот претседател призна: Влезот во НАТО може да предизвика сериозни последици

t

Претседателот на Финска призна дека влезот во НАТО може да предизвика сериозни последици

Според Саули Ниниста, во случај на таков развој на настаните, Финска очекува дека Русија може да започне „групирање на војници и оружје во областа или изградба на нови бази“.

Шефот на финската држава, исто така, призна дека Русија би можела да започне да го гради и да го зголемува своето воено присуство во балтичкиот регион.

Претходно, заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев изјави дека Руската Федерација ќе преземе чекори за зајакнување на западните граници доколку Шведска и Финска се приклучат на НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг: Русија сакаше помалку НАТО во Европа,…

Со очекуваниот близок пристап на Финска во…

Српски композитор: Го повикувам НАТО да се…

САД треба да престанат со индиректната агресија…

ХАОС на небото: Воени авиони на НАТО…

Борбени авиони на НАТО по вторпат оваа…

(Видео) Илјадници Французи на протест во Париз:…

На покана на партијата Патриот во Париз…

Како руската специјална воена операција во Украина…

Руската инвазија на Украина првично се чинеше…