Објавено на:

Финскиот претседател: Путин беше смирен и ладнокрвен кога кажав дека ќе влегуваме во НАТО

t

Одлуката на Русија да ја нападне Украина „покажа дека е подготвена да нападне независна соседна земја“, изјави финскиот претседател Саули Ниинисто за Си-Ен-Ен.

Претседателот ја објаснуваше одлуката на Финска да аплицира за членство во НАТО, воена алијанса предводена од САД.

Иако тој не верува дека Русија би можела да ја нападне Финска сега или во иднина, Ниинисто рече дека поделениот политички пејзаж на Европа и светот не остава многу простор за неврзаните.

Додека ја информирал Русија за одлуката на Финска да аплицира за членство во НАТО, Ниинисто рече дека бил изненаден од смирената реакција на претседателот Владимир Путин.

„Всушност, изненадувањето беше што тој го сфати толку смирено“, изјави тој за Си-Ен-Ен. „Но, во безбедносната политика, особено во разговорите со Русија, треба да имате на ум дека она што го велите не значи дека тие не се постојано сосема свесни.“

„Но, досега, се чини дека нема непосредни проблеми“, додаде тој.

Ниинисто, исто така, рече дека иако е „зачуден“ од коментарите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, тој „не е загрижен“ поради тоа што Турција го блокира членството на Финска во НАТО.

„Верувам дека сè уште ќе има многу дискусии и не сум толку загрижен за тоа“, изјави тој за Си-Ен-Ен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НАТО ги обедини опозицијата и власта: Со…

Собранието денеска на 82. седница со 103…

Ќе има ли кворум? По вчерашниот “амин”…

Собранието денес со почеток во 12 часот,…

Власта и опозицијата заеднички го поддржаа членството…

На собраниската Комисија за надворешна политика денеска…

Ердоган се закани: Нема компромис со членството…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека…

Ердоган “ја имитира” Бугарија? Се закани дека…

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган повторно се закани…