Објавено на:

Финците измислиле ново пиво во чест на влезот во НАТО (Фото)

t

Еуфорија владее помеѓу финскиот народ откако земјата објави дека аплицирала да се приклучи кон НАТО. Дека владее еуфорија покажува и последниот интересен податок. Финците веднаш дизајнирале и направиле ново пиво во чест на тоа што ќе влегле во НАТО.

„Финците го измислија пивото во чест на влезот во НАТО. Името „Отан олута“ на фински значи „Ќе пијам пиво“.


Министерскиот комитет за надворешна и безбедносна политика на Финска ја одобри апликацијата за членство во НАТО, соопшти финскиот претседател Саули Ниинисто на прес-конференција заедно со премиерката Сана Марин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Еврокомесарот за економија: Инфлацијата ќе се намали…

Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони денеска…

Ајде реприза – Османи: Ако го прифатиме…

Македонскиот шеф на дипломатија, Бујар Османи информира…

ЕУ постигна договор: Перење на криптовалути ќе…

Европската унија постигна договор за нови правила…

Џабе се израдуваа: Турскиот парламент нема да…

Турскиот парламент нема да размислува за одобрување…

Пендаровски од Мадрид побара забрзување на процесот…

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на…