Објавено на:

Финците најавуваат арбитражна постапка против Гаспром

t

Финскиот државен енергетски снабдувач Гасум изјави дека нема да го прифати барањето на Москва да го плати гасот во рубли и најави дека поради тоа ќе покрене спор пред арбитражен суд против Гаспром експорт, подружница на рускиот државен енергетски гигант Гаспром.

„Во оваа ситуација, Гасум немаше друг избор освен да иницира арбитража во врска со договорот. Во оваа предизвикувачка ситуација, ќе направиме се што можеме за да ги снабдиме финските клиенти со потребната енергија“, се вели во соопштението на извршниот директор на Gasum, Мика Виланен.

Компанијата планира да увезува енергија во текот на претстојната летна сезона преку гасоводот Baltic Connector, кој ги поврзува финските и балтичките гасни мрежи преку Финскиот залив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…