Објавено на:

Фон дер Лајен: Русија нема да може да избегне банкрот!

t

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека западните санкции се повеќе ја дестабилизираат руската економија и дека Русија нема да може да избегне државен банкрот.

Како што изјави таа за германскиот весник „Билд“, „санкциите ја јадат руската економија од недела во недела – извозот на стоки во Русија падна за 70 отсто, стотици големи компании и илјадници експерти ја напуштија земјата, а рускиот БДП ќе, според сегашните прогнози, ќе падне за 11 отсто.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…

Путин: Зголемен е бројот на сајбер напади…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…