Објавено на:

Фон дер Лајен бара забрана за увоз на руска нафта до крајот на годината

t

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен го претстави планот ЕУ да го запре увозот на руска нафта до крајот на годината, како дел од најновиот пакет санкции на блокот против Москва.

Забраната е да се „максимизира притисокот врз Русија“, рече Фон дер Лајен на дебата во Европскиот парламент. Ова треба да се управува во фазен пристап за да се зачува економската стабилност на блокот, рече таа.


Највисокиот функционер на ЕУ најави и исфрлање на Сбербанк, најголемата руска банка, од меѓународниот финансиски комуникациски систем SWIFT.

Покрај тоа, руските воени претставници вклучени во злосторствата во украинските Буча и Мариупол, исто така, ќе бидат цел на санкции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ без срам и перде се јавија…

„Вечерва граѓаните беа сведоци на нови инциденти…

(Фото) Најнов извештај од МВР: 47 полицајци…

47 поврдени полицајци, 11 потешко, 2 посериозно,…

Забрчанец за денешните протести: Вергините, маските и…

„Вергините, маскираните и русјаците ни ја палат…

Дурловски: Секој крај е ваков, полицијата против…

Јавноста е ужасната од денешната полициска бруталност…