Објавено на:

Фон дер Лајен бара забрана за увоз на руска нафта до крајот на годината

t

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен го претстави планот ЕУ да го запре увозот на руска нафта до крајот на годината, како дел од најновиот пакет санкции на блокот против Москва.

Забраната е да се „максимизира притисокот врз Русија“, рече Фон дер Лајен на дебата во Европскиот парламент. Ова треба да се управува во фазен пристап за да се зачува економската стабилност на блокот, рече таа.

Највисокиот функционер на ЕУ најави и исфрлање на Сбербанк, најголемата руска банка, од меѓународниот финансиски комуникациски систем SWIFT.

Покрај тоа, руските воени претставници вклучени во злосторствата во украинските Буча и Мариупол, исто така, ќе бидат цел на санкции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лога: Без закон за конфискација на имот…

Министерот за правда Кренар Лога присуствуваше на…

Лавров: Ако сакате преговори, Киев нека го…

Западот не сака искрено да гледа на…

Лавров се пошегува во Њујорк: Се е…

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров,…

Претстојат тешки зимски месеци – предупредува Украина

Украина денеска предупреди дека претстојат тешки зимски…

Тешка сообраќајка кај Визбегово, сообраќајот се пренасочува по…

Страотна сообраќајна незгода во која тешко е…