Објавено на:

Фон дер Лајен бара забрана за увоз на руска нафта до крајот на годината

t

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен го претстави планот ЕУ да го запре увозот на руска нафта до крајот на годината, како дел од најновиот пакет санкции на блокот против Москва.

Забраната е да се „максимизира притисокот врз Русија“, рече Фон дер Лајен на дебата во Европскиот парламент. Ова треба да се управува во фазен пристап за да се зачува економската стабилност на блокот, рече таа.

Највисокиот функционер на ЕУ најави и исфрлање на Сбербанк, најголемата руска банка, од меѓународниот финансиски комуникациски систем SWIFT.

Покрај тоа, руските воени претставници вклучени во злосторствата во украинските Буча и Мариупол, исто така, ќе бидат цел на санкции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…