Објавено на:

Фон дер Лајен: Сакаме Украина да победи во војната

t

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека воведувањето ембарго на руската нафта, објавено претходно оваа недела, нема да биде лесно, но дека ЕУ „не може долгорочно да и префрла пари на Русија, со оглед на нејзините вредности“.

Таа истакна дека ЕУ мора да ја намали својата зависност од рускиот гас, додавајќи дека „Русија повеќе не е доверлив партнер“.

Лидерите на ЕУ најверојатно ќе разговараат за нов пакет санкции против Москва, кои треба да вклучуваат забрана за увоз на руска нафта.

Фон дер Лајен нагласи дека војната на Путин во Украина и „многу потребните санкции“ наметнати кон Русија од ЕУ претставуваат „еден вид економски тест“.

Таа додаде дека ЕУ е на страната на Украина. „Сакаме Украина да победи во оваа војна“, рече Фон дер Лајен.

Запрашана од новинарите според кои критериуми ќе се одлучи дали Украина победила во војната, таа одговори дека од Украина зависи како ќе преговара со Русија за да се постигне прекин на огнот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…