Објавено на:

Фон дер Лајен: Турција денес е подалеку од ЕУ отколку порано

t

Најеклатантни примери се Турција и Словачка. И двете ја добија европската перпектива во 1999 година, а пет години подоцна, Слоивачка стана членка на ЕУ. Направија се за да успеат да одат напред, со огромно национално единство. Турција денес е подалеку од ЕУ отколку порано, истакна Фон дер Лајен на своето интервју.

Шпанската веб-страницја за вести елДиарос во понеделникот ја праша Фон дер Лајен за изгледите на Анкара конечно да се приклучат на европскиот блок.

Таа одговори: „Нема напредок и ова е доволно. Значи, во рацете на Турција е да промени нешто во врска со тоа“.

„Процесот на пристапување е флексибилен до степен до кој многу зависи од развојот во земјата апликант“, рече Фон дер Лајен.

Турција иако беше прогласена за подобна за членство во 1999 година, расговорите не ескалираја како што било предвидено, првично со тоа што Турција одбиваше да ја признае Република Кипар.

Во 2019 година, Европскиот парламент гласаше за суспендирање на пристапните преговори, наведувајќи ја загриженоста за состојбата на Турција за човековите права.

Исто така, Турција неодамна соопшти дека ќе ги блокира Шведска и Финска да се приклучат на НАТО, обвинувајќи ги двете нордиски нации дека ги поддржуваат курдските бунтовнички групи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција ги повика Ерменија и Азербејџан да…

Турција, сојузник на Азербејџан, денеска ја оцени…

Трагедија во Турција: Тројца загинати во хеликоптерска…

Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа во…

Ердоган сака фабрика на Тесла

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара од…

(Видео) СЕ ЗАПАЛИ КАПАЛИ ЧАРШИЈА: Голем пожар…

Пожар го зафатил покривот на Капали чаршија…

Ердоган пресече: Ако треба, ќе се разделиме…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во…