Формирана Анкетна комисија за скандалот на Онкологија

t

Со двотретинско мнозинство, формирана е Анкетна комисија за скандалот на Онкологија. Власта и опозицијата едногласно одлучија да се бара одговорност од сите што го злоупотребиле белиот мантил и довербата на тешко болните пациенти, независно на која партија и припаѓаат.

Сите 82-ца присутни пратеници го дадоа својот глас за формирање Анкетна комисија која треба да утврди политичка одговорност на владини и здравствени функционери во скандалот со злоупотребата на терапија на Онкологија.

Лекарите – пратеници од сите партии побараа да не се оцрнува целата лекарска фела и целата Клиника за радиотерапија и онкологија. Одговорните треба да се именуваат.

Комисијата ќе брои 13 члена, од кои: 6 предложени од ВМРО ДПМНЕ, 4 од СДСМ, 2 од ДУИ и 1 од Алијанса. Опозицискиот блок на Албанците побара да учествува но беше одбиен заради неорганизираност во пратеничка група.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Реакции за казната на Крмов: Во парламентот…

Македонската јавност со многу коментари го дочека…

Левица: Деловникот на СДС-ДПМНЕ-ДУИ ја озаконува неуставната…

Крајно штетниот Деловник, кој го изгласа здружената…

Почна интервјуирањето на 42-та кандидати за новиот…

Собраниската Комисија за прашања на изборите и…

Столтенберг: Тука ги јадев моите први полнети…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска…