Објавено на:

(Фото+Видео) Експлозија во Истанбул, наредена евакуација

t

Најмалку три станбени згради се евакуирани откако утринава во 8:30 часот по локално време се слушнала експлозија во областа Бејоглу во Истанбул.

Утврдено е дека експлозијата се случила под земја, поради што во воздух одлетал капак од шахта. Наводно дошло до спој на кабли. Густ чад се забележувал веднаш по експлозијата, а пожарникарите наредиле евакуација на станарите.

Поради превенција исклучена е струјата во целиот кварт.

-Видовме дека нешто чади, а потоа одекна експлозија. Се виде чад како се шири и во становите. Кај нас имаше во бањата и кујната, вели Мустафа Ајас, еден од станарите кој бил евакуиран.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Уште една тура злато фатено на…

Српската Царина вчера во соработка со полицијата…

MНР: Ги отфрлиме сите наводи дека се…

Во врска со појавени шпекулации во јавноста…

Русија ќе гради воена база во Србија…

Русија размислува да изгради руска воена база…

Палевски за рамковните на ДУИ кои добија…

Кога #ДВЕжениМЕРКАзимаат многи е заебано... Потегот на…

Македонските граѓани живеат во сиромаштија: Минималните животни…

Минималните трошоци на едно семејство за јули…