(Фото+видео) Започна поворката: Ковчегот со телото на кралицата ќе помине 280 километри пред да се врати во Лондон

t

Поворката со ковчегот со телото на починатата кралица Елизабета Втора тргна од замокот Балморал во Шкотска.

Погребната поворка полека ќе ја минува рутата долга 280 километри од Балморал до Единбург за луѓето да можат да и оддадат последна почит на кралицата.

Поворката ќе помине низ шкотските градови Абердин, Данди и Перт, што ќе трае околу шест часа.

Долж рутата има илјадници луѓе кои чекаат да и оддадат последна почит на кралицата.

Ковчегот ќе биде положен во Холирудхаус, кралската резиденција во Единбург, каде што ќе остане до утре попладне.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото+видео) Започна поворката: Ковчегот со телото на…

Поворката со ковчегот со телото на починатата…

Морбидно но вистинито: Сиромашните Британци принудени да…

Британците кои тагуваат без пари, принудени да…