Објавено на:

(Фото+Видео) Зеленски се сретна со европските лидери: Русија се надева дека нема да донесат само оружје

t

Володимир Зеленски се состана со францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц, италијанскиот премиер Марио Драги и романскиот претседател Клаус Јоханис во Киев по нивната посета на Ирпин, објави во четвртокот францускиот ТВ канал BFM.


„Володимир Зеленски се сретна со Емануел Макрон кратко по пладне во Маринската палата. Тој и лидерите на Германија, Италија и Романија ќе разговараат лично за прашањата за прв пат од почетокот на руската инвазија на 24 февруари“, забележува каналот.

Макрон, Шолц и Драги пристигнаа во Киев во четвртокот наутро за да разговараат за помошта за Украина и изгледите за нејзин влез во ЕУ.

Кремљ се надева дека лидерите во Киев нема да се фокусираат на испумпување на Украина со оружје, што ќе го продолжи страдањето на луѓето, туку ќе го охрабри Владимир Зеленски да погледне реално на состојбата, изјави Дмитриј Песков, портпарол на претседателот на Руската Федерација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц: Нема враќање на економијата на пред…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска од самитот…

(Видео) Џонсон на Самитот Г7: Мора да…

Денеска беше одржан Г7 самитот во замокот…

Макрон нападнат за губењето оружје во Украина

Францускиот политичар Жофри Боле го обвини претседателот…

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…