Објавено на:

(Фото+видео) Имал вкус и стил: Како излгледаат јахтите на Садам Хусеин

t

Замрзнати во времето две децении, двете суперјахти на Садам Хусеин денес лежат на сливот на реките Тигар и Еуфрат во Ирак, сведоци на лажната слава на поранешниот диктатор.

Закотвени на реката Шат ал-Араб, на само неколку стотини метри оддалеченост во градот Басра во јужен Ирак, грандиозните бродови добија многу различни судбини.

https://twitter.com/AFP/status/1635909339063156738?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1635909339063156738%7Ctwgr%5E920ab91ad16bf7480cefd50bbf8d32ac3d0a0395%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Frepublika.mk%2Fvesti%2Fsvet%2Fimal-vkus-i-stil-kako-izlgledaat-jahtite-na-sadam-husein%2F

Јахтата „Победник“ (Ал-Мансур) лежи на нејзина страна, се преврте откако беше погодена за време на американската инвазија во 2003 година, која стави крај на децениското цврсто владеење на Садам Хусеин.

За разлика од неа, јахтата „Basrah Breeze“, закотвена на блискиот кеј, е опремена со базени, а во еден момент имала дури и ракетен фрлач. Денес, таа е делумно отворена за посетителите кои сакаат да се качат на овој остаток од минатото на земјата разурната од војна.

Вториот брод на Садам е оштетен

Состојбата на јахтата „Басра бриз“ е далеку подобра од „Победник“ која е полупотопена и чиј рѓосан труп штрчи од водите на Шат ал Араб.

Долга 120 метри и тешка повеќе од 7.000 тони, поранешната претседателска јахта беше составена во Финска и испорачана во Ирак во 1983 година, се наведува на веб-страницата на данскиот креатор Кнуд Е. Хансен.

Може да прими 32 патници и 65 членови на екипажот. Во периодот пред американската инвазија пред две децении, „Победник“ беше закотвен во Персискиот залив.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото+Видео) Падна Арачиново: Спречен транспорт на дрога…

На 24.03.2023 од страна на полициски службеници…

Македонија ѝ донира 12 хеликоптери на Украина…

Новото дебатно издание на емисијата „360 степени“,…

Еко-патролата на ЈП Комунална хигиена со засилени…

Еко-патролата на ЈП Комунална хигиена – Скопје…

До февруари 2024 сите документи ќе мора…

Министерството за внатрешни работи, постапувајќи по заклучок…

Возач се обидел да прегази неколку лица…

Во петокот, на паркингот на аеродромот Келн/Бон,…