Објавено на:

(Фото+видео) МОЌНО: 11.000 руски војници, 77 авиони, многу вооружени системи – Русија се подготвува за големата прослава на Денот на победата над фашизмот

t

Вкупно 11.000 војници, 131 вооружени системи и 77 авиони учествуваа на пробата за парадата по повод Денот на победата – 9 мај на полигонот Алабино надвор од Москва, соопшти руското Министерство за одбрана.

Руската воена парада ќе се одржи на Црвениот плоштад во Москва на 9 мај, на денот на одбележувањето на 77-годишнината од победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија во Втората светска војна.


Вкупно, на пробата за воената парада на Црвениот плоштад учествуваат 11.000 војници, 131 парче напредно оружје и воена опрема, како и 77 авиони и хеликоптери – се вели во соопштението.

На пробата учествуваа вкупно 33 парадни пешачки колони. Механизираната колона вклучуваше теренски оклопни возила „Тајфун“, пешадиски борбени возила „БМП-2“, „БМП-3“ и „Кургањец-25“, тенкови „Т-72Б3М“, „Т-90М пробив“ и „Т-14 Армата”, тактички ракетни системи „Искандер-М“, хаубици „мста-С“ и повеќецевни ракетни системи „торнадо-Г“, ракетни системи земја-воздух „тор-М2“, „бук- М3“ и „С-400 триумф“, борбена опрема на Воздухопловните сили и стратешки ракетни единици и борбени роботски возила „уран-9“ – пренесе ТАСС.

Руските сили ќе одржат ноќни проби на 28 април и 4 мај, а генералната проба е закажана за 7 мај, посочија од Министерството за одбрана.

Врховниот командант на руската армија Олег Саљуков е назначен за командант на парадата на Црвениот плоштад.

Паради на 9 мај ќе се организираат во 28 руски градови, а прослави со учество на армијата во 379 градови и населени места. Планиран е и огномет кој таа вечер во 22 часот по локално време ќе го осветли небото над руските градови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

(Видео) Не е ова Македонија: Специјалци од…

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација…

Путин: Сите заслужни во операциите во Украина…

Рускиот претседател Владимир Путин, на средба со…

Русија се залага за проширување на Советот…

Рускиот амбасадор во Кина, Андреј Денисов, смета…