Објавено на:

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно полициско обезбедување: Експерти смируваат, нема да има војна

t

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси пристигна во Тајван, а на социјалните мрежи се појавија видеа од нејзиното пристигнување во хотелот во Тајпеј.

Како што може да се забележи на видеото, Пелоси има огромна бројка на полициско обезбедување.

Кинеското МНР информираше дека Кина ќе преземе мерки за заштитување на суверенитетот, а борбената команда на кинеската армија информираше дека вечерва ќе следуваат серија воени вежби околу Тајван.

Сепак експерти смируваат:

„Нема да има војна или воен конфликт, освен воена демонстрација со многу борбени авиони…“ – професор на Тајванскиот институт за источноазиски студии.

Според Артур Динг, експерт од Националниот универзитет Џенгџи, претераната реакција може да создаде уште повеќе проблеми за претстојниот 20-ти Конгрес на кинеската комунистичка партија на почетокот на ноември и да ги наруши односите меѓу Кина и сите западни земји со кои Пекинг се обидува да ги исправи надвор.

Најновите информации во врска со случувањата во Тајван може да ги следите ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

72% од Американците не сакаат Бајден да…

72 отсто од Американците не сакаат Бајден…

Ковачевски им порача на Македонците во САД…

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски синоќа се…

“Да знаат со што си имаат работа”:…

Русија ќе му ја покаже на американскиот…

Да беше во Македонија ќе го уанпредеа:…

Поранешниот кинески министер за правда Фу Женгхуа…