Објавено на:

(Фото+видео) Прослава во Подгорица: Песна за Косово, три прста и старото знаме на СР Југославија

t

Поддржувачите на Јаков Милатовиќ излегоа на улиците на Подгорица за да ја прослават неговата победа како претседател на Црна Гора. Според првичните резултати, Милатовиќ извојува убедлива победа над Мило Ѓукановиќ.

Покрај знамињата на Црна Гора и ЕУ, на улиците се вее и старото знаме од времето кога Црна Гора беше во унијата со Србија.

Исто така, одекнува песна за Косово („Ој Косово, Косово“), а некои држат три прсти.

„Готов е“, се слушаат скандирања во Подгорица, а се пее и: „Летње кише хладне воде, Мило оде, Мило оде“.

Ѓукановиќ го призна поразот и му честиташе на Милатовиќ. Обраќање на новиот претседател, пак, се очекува околу 23 часот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пародија: Членови ќе му се заколнуваат…

Луѓе од партијата блиски до Мицкоски се…

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: Како Мицкоски на Централен комитет…

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски, во денешната…

(Видео) Мицкоски никогаш не може да биде…

Како Груевски може да влијае врз пратениците…

(Видео) Ако Груевски се врати во Македонија,…

Мицкоски се договори со странците дека ќе…

(Во живо) Закон за амнестија е потребен,…

Факт е дека членот 353 од КЗ,…