Објавено на:

(Фото+видео) Русија и Србија одбележаа годишнина од бомбардирањето на Југославија: “Србите и Русите се браќа засекогаш”

t

Србија и Русија ја одбележаа годишнината од агресијата на НАТО во 1999 година.

Во главниот град на Србија се одржа масовна акција „Ние сме против НАТО“.

Насобраните скандираа: „Србите и Русите се браќа засекогаш“.

Во главниот град на Русија беше одбележана 23-годишнината од бомбардирањето на Југославија.

Букети цвеќе се појавија пред српската амбасада во Москва во спомен на жртвите од агресијата на НАТО.

Московјаните во текот на целиот ден носеа и полагаа црвени каранфили и рози покрај оградата на српската амбасада во Москва, како и мечиња со порака: „Прости ни“.

Постер со руска и српска тробојка и натпис: „НАТО фашисти! 24 март 1999 г. Нема да заборавиме, нема да простиме“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шојгу им нареди на руските војници во…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Османи: Опасно е да имаш сосед како…

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека „опасно…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…