Објавено на:

(Фото+видео) Тешко на Украина: Запознајте ја Задира, ново ласерско оружје кое уништува дронови и сателити на 5 километри!

t

Русија користи ласерско оружје во својата специјална операција во Украина, особено ласерскиот систем “Задира” способен да погодува цели на домет од 5 километри, изјави вицепремиерот Јуриј Борисов во директен пренос на ТВ Канал 1 во средата.

„Системите за ласерско оружје почнаа да пристигнуваат за армијата. Првите типови веќе се користат во специјалната воена операција на Русија“, рече вицепремиерот, додавајќи дека системот е наречен Задира.

Најновото ласерско оружје Задира е помоќно од системот Пересвет, кој е способен да ги заслепува извидувачките сателити на растојание од 1.500 километри, елаборираше тој.

Задира е фокусиран на физичко уништување на објект на оддалеченост до 5 километри и буквално гори низ целта со неговиот термички удар. Овој систем е способен „лесно да соборува различни типови беспилотни летала, избегнувајќи трошење скапи ракети од типот Pantsyr и Tor“, објасни вицепремиерот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден најави рекордна испорака на оружје во…

Американскиот претседател Џо Бајден денеска на прес-конференција во…

Американските сенатори со договор за усвојување построг…

Група американски сенатори од двете партии постигнаа договор за…

Бајден пушти срце: Оружје вредно милијарда долари…

Претседателот на САД, Џо Бајден најави дополнително оружје за Украина,…

Џабе оружје кога не знаат да го…

Недостигот од обука на украинските војници за…

Њујорк со нови ограничувања за набавка на…

Гувернерката на американската сојузна држава Њујорк, Кети…