(Фото)Русите влегуваат со уште повеќе армија, тенкови и артилерија и тоа од сите страни – забележан и новиот тенк Т-90 „Армата“

t

Првиот руски Т-90 „Армата“ попладнево е фотографиран во Украина. Фотографиран е во правец од Армјанск кон Херсонската област.


Нема податоци за големината на оваа тактичка група.

Очигледно дека Русите испраќаат дополнителни трупи во Украина, и тоа најверојатно од сите правци.

Т-90 е трета генерација на главен Руски тенк. За прв пат е влезен во редовите на руската армија во 1992 година. Овој тенк има 125мм 2А46 мазна цевка, 1А45Т систем за контрола на стрелање, ревидиран мотор, термален нишан, „Контакт 5“ реактивен-експлозивен оклоп, како и „Штора“ инфрацрвен АТГМ систем за блокада на електронски комуникации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе…

92-ри ден од руската специјална операција во…

(Фото) Русите го покажаа “трофејот”: Какво НАТО…

Руската војска која го зазеде Лиман, меѓу…

Мила му е Украина ама помил му…

Најбогатиот човек во Украина, Ринат Ахметов вели дека планира…