(Фото)Русите влегуваат со уште повеќе армија, тенкови и артилерија и тоа од сите страни – забележан и новиот тенк Т-90 „Армата“

t

Првиот руски Т-90 „Армата“ попладнево е фотографиран во Украина. Фотографиран е во правец од Армјанск кон Херсонската област.


Нема податоци за големината на оваа тактичка група.

Очигледно дека Русите испраќаат дополнителни трупи во Украина, и тоа најверојатно од сите правци.

Т-90 е трета генерација на главен Руски тенк. За прв пат е влезен во редовите на руската армија во 1992 година. Овој тенк има 125мм 2А46 мазна цевка, 1А45Т систем за контрола на стрелање, ревидиран мотор, термален нишан, „Контакт 5“ реактивен-експлозивен оклоп, како и „Штора“ инфрацрвен АТГМ систем за блокада на електронски комуникации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Литванија ќе продолжи да го блокира Калининград

Јасно ѝ кажав на претседателката на Европската…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…