Објавено на:

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на Украина упаднаа во црква: Барале антидржавни елементи и руско влијание

t

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во Украина била затворена откако агенти на украинската безбедносна служба СБУ ја пребарувале со цел да откријат „антивладини елементи“.

Од СБУ соопштија дека постои сомнеж оти ректорот на Почајевската богословија на УПЦ, вршел дејствија „против украинскиот народ“.

Наводно, архиепископот користи анонимен профил на социјалната мрежа Фејсбук (којашто е забранета во Русија), преку кој „шири проруски наративи и ја понижува честа и достоинството на Украинците“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…