Објавено на:

(Фото) Агенти на Службата за безбедност на Украина упаднаа во црква: Барале антидржавни елементи и руско влијание

t

Катедралната црква „Свето посредување“ во Бориспил во Украина била затворена откако агенти на украинската безбедносна служба СБУ ја пребарувале со цел да откријат „антивладини елементи“.

Од СБУ соопштија дека постои сомнеж оти ректорот на Почајевската богословија на УПЦ, вршел дејствија „против украинскиот народ“.

Наводно, архиепископот користи анонимен профил на социјалната мрежа Фејсбук (којашто е забранета во Русија), преку кој „шири проруски наративи и ја понижува честа и достоинството на Украинците“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Захарова: Загрижениот Запад им праќа на украинските…

Малку е веројатно дека на Запад се…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…