(Фото) Бугарски претставници положија цвеќе пред возобновениот споменик на Каврналиев во Дојран

t

„За да бидеме ефикасни и добри сојузници, мора да научиме да го чуваме грбот – исто како што полковникот Каварналиев ги чуваше грбот на своите војници. Со овие зборови, амбасадорот на Бугарија во Република Македонија Ангел Ангелов положи цвеќе пред споменикот на полковникот Константин Каварналиев во Дојран, јави известувачот на БГНЕС.

„Не се откажувам од грчкиот грб“ – со овие зборови ќе остане во историјата Константин Каварналиев, еден од најхрабрите команданти во бугарската војска. Роден е во трговско семејство. Во српско-бугарската војна бил кадет и командант на 13 чети од 56- дунавски пешадиски полк.Учествува во борбите кај Банкија, Сливница, Цариброд и Пирот.

Во меѓусојузничката војна командувал со 3-та бригада на 3-та пешадиска дивизија. Шест дивизии, лично командувани од грчкиот крал Константин I, го нападнале Кукуш, кој го бранеле два бугарски полка. Се бореа три дена, целта е населението да може без жртви да се повлече во внатрешноста на Бугарија. Бугарите се повлекле на север, грчката војска го соборила Кукуш и се упатила кон Дојран. Полк Каварналиев ја командуваше одбраната на Дојран и имаше само 32 и 42 полк, кои беа нецелосни. Двата полка имаат само 3.000 борци. И Грците напаѓаат со 42.000! Кога војниците на полковникот Каварналиев влегоа во жестока битка на 18 јуни, секој се сврте против четиринаесет мажи. На 23 јуни, полковникот Каварналиев го напушти командниот бункер и со пушка во рака изврши контранапад со своите војници во првата линија. Непријателот беше одбиен, бугарските војни се задржаа и Грците одбија да напредуваат кон Бугарија. За време на битката, полковникот Каварналиев беше ранет во ногата. Верувајќи дека раната е лесна, продолжил да се бори. Но, се покажа дека куршумот погодил важна артерија и полковникот Каварналиев починал неколку часа подоцна од загуба на крв. Постхумно е унапреден во чин генерал-мајор.

Благодарните Бугари не го забораваат својот херој, пишува БГНЕС. Во 1916 година е подигнат споменик на Константин Каварналиев во областа Дојран, која во тоа време беше дел од Бугарија. Ја отвори уште еден познат бугарски војсководец, полковникот Борис Дрангов, а говор одржа истакнатиот писател Антон Страшимиров. Споменикот е висок 7 метри и наликува на спомениците на апостолот на слободата и на кралот ослободител во Софија. Споменикот го има следниот натпис: „Полковник Каварналиев, загинат за слобода и татковина, од 9-та Плевенска дивизија“.

Српските комунисти не можеа да го прифатат неговото постоење и во 1966 година го разнесоа. Неговото уништување е дел од кампањата на југословенските комунисти на диктаторот Тито за бришење на бугарските споменици во земјата. Во 2000 година, гробницата била осквернавена од ограбувачи. На иницијатива на здружението „Плиска“, споменикот беше реставриран, но не доби дозвола од македонските власти да го постави. Подоцна беше одлучено споменикот да се пресели во родниот град на полковник Каварналиев – Шумен. Споменикот е поставен и инаугуриран во ноември 2009 година и се наоѓа западно од паркот на Хотел Шумен.

Споменикот кај Дојран, сепак, беше обновен и повторно беше отворен на првобитното место на 1 август 2019 година. Иницијативата беше на тогашниот бугарски премиер Бојко Борисов. Потоа споменикот го открија Борисов и Зоран Заев. Поставувањето на споменикот стана возможно благодарение на новите односи меѓу Бугарија и Македонија, како резултат на потпишувањето на Договорот за пријателство и добрососедство меѓу Софија и Скопје на 1 август 2017 година. Откривањето на новиот споменик тогаш беше дел од напорите да го славиме нашето заедничко минато. „На овој начин се почитува заедничкото културно наследство. Реновирањето на споменикот е израз дека не им робуваме на стереотипите. Мора да градиме нов Балкан, без конфликти и со просперитет“, рече тогаш Заев.

На денешното положување венци и цвеќе пред споменикот на херојот присуствуваше и военото аташе на Италија во РМ, како и претставници на македонските Бугари.

Претставници на РМ не беа присутнина положувањето на цвеќе пред споменот на полковникот Каварналиев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Авионот на Лавров ја заобиколил Бугарија

Дипломатскиот скандал се продлабочува поради учеството на…

ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори…

Бугарија го отвори својот воздушен простор со…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во…

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна…